Akvaryum Kurulumu

Akvaryum Kurulumu

Akvaryum Kurulumu

Evinize veya işyerinize akvaryum kurmaya karar verdiyseniz yapacağınız ilk şey odanın neresinde olacağına karar vermelisiniz. Dikkat edeceğiniz akvaryumun direkt güneş ışığı almayan ve çok hareket olmayacak bir köşesine koymaktır. Unutulmaması gereken diğer konu ise akvaryumunuzu kuracağınız odanın nem oranının yükseleceğidir.

Akvaryumu koyacağınız dolabın düz ve akvaryum ölçülerinden küçük olmamasıdır yani akvaryum sehpanın kenarlarından taşmamalıdır. Eğer akvaryumu koyacağınız dolap düz veya küçükse akvaryumunuz çatlayabilir ve güzel hobiniz başlamadan bitebilir.

Akvaryum ile dolap arasına ince köpük(strafor) koyarak zemindeki küçük çıkıntıları tölere etmiş oluruz. Seçeceğiniz akvaryumun mümkün oldukça büyük olması hem hobinizi daha rahat yapmanızı hem de bir süre sonra akvaryumunuz değiştirip ikinci bir masraf yapmanıza gerek kalmamasını sağlayacaktır. Ayrıca akvaryumun su hacmi büyüdükçe sudaki kimyasal denge(nitrat,amonyak,azot v.b.) kolay kolay değişmeyecektir ve dekorasyon yaparken zorlanmayacaksınız.

Akvaryum temizliği yaparken kesinlikle kimyasal kullanılmamalıdır. Akvaryum kumu zevkinize ve bakacağınız balık türüne göre çeşitli renk ve irilikte kum ve çakıllar kullanılabilir. Filtre akvaryumda kullanacağınız en önemli parçadır. Suyu temizler, sirkülasyonu sağlar suyu havalandırır.

Akvaryumun büyüklüğüne ve kullanım amacına göre filtre çeşitleri vardır. Bunlar; iç filtreler, dış filtreler, tepe ve şelale tipi filtreler, pipo filtreler ve taban filtreleridir. Hava motoru akvaryumun oksijen ihtiyacını sağlayan hava kompresörleridir. Akvaryumun büyüklüğü ve basıncına göre çeşitli modelleri vardır. Bu konuda dikkat edeceğiniz mümkün oldğu kadar sessiz ve akaryumunuzun basıncına uygun olanı seçmektir.

Isıtıcılar akvaryumunuzdaki balık ve bitkilerin sağlıklı şekilde yaşayacağı ısıda kalmasını sağlar. Beslediğiniz balık türüne göre ayarlanabilir ve termostatlıdır. Akvaryumunuzun büyüklüyüne göre 25w 50w 100w 200w 300w 500w olanları vardır.

Dekorasyon için canlı yada plastik bitkiler, kayalar, taşlar veya hazır plastik dekorlar kullanılabilir. Herşey hazırsa akvaryum yerine koyulur, havamotoru hortumları vantuz yardımıyla sabitlenir, taban malzemesi yerleştirilir, dekorasyon yapılır filtre ve ısıtıcı akaryuma sabitlenir, akvaryum su doldurulur ve su hazırlayıcı(sera aquatan, prodac aquasana, seachem safe vb.) belirlenen oranda akvaryuma konulur ve ısıtıcı, filtre ve hava motoru çalıştırılır. Bakacağınız balığın hassaslığına göre 3 ile 7 gün arası akvaryum boş olarak çalıştırılarak belirlenen sürenin sonunda akvaryuma balıklar yerleştirilir.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oylama, ortalama: 5,00 üzerinden 5)
Loading...Loading...

Yorum yaz

Kullanım Hakları ve Gizlilik İlkeleri | Yasal Uyarı
Lepistes.net | En iyi Lepistes sitesi : Lepistes, Lepistesciler kulübü, Lepistes Irkları, Lepistes Varyeteleri, Lepistes Hastalıkları ve Tedavisi, Lepistes Yavruları, Lepistes Yemleri, Lepistes Üretimi v.b. gibi konularda paylaşımlar sunan bir Lepistes Hobisi portalıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.Bizi Google+'da bulun